Turystyczny spacer po mieście
Co zwiedzić? Gdzie się udać? Redakcja podpowiada
Do najciekawszych zabytków naszego miasta i okolic z pewnością należy kilka obiektów, a w szczególności swoją uwagę warto zwrócić na:
Starówka Mikołowska
To zdecydowanie jedna z najbardziej ulubionych części miasta. Lokalni mieszkańcy, ale także przybywający do miasta turyści lubią się po niej przechadzać i dyskutować w gronie najbliższych. Należy wspomnieć, że nasze miasto jest jednym z nielicznych na obszarze Górnego Śląska, które zachowało dawną starówkę z rynkiem. Na środku rynku możemy zobaczyć piękną fontannę. Starówkę otaczają urocze, dawne kamienice nadające temu miejscu wyjątkowego klimatu. Budynki pochodzą z XVIII i XIX w. Na rynku znajduje się Ratusz, który został wybudowany w 1872 r.
Ewangelicki kościół św. Jana
Został postawiony w 1861 r. w stylu neogotyckim. Za projekt architektoniczny odpowiadał Paul Jackisch z Bytomia. Świątynia powstała na terenie, który był podarunkiem od pszczyńskiego książę Hansa Heinrich X Hochberg. Wnętrze świątyni zdobi wyjątkowy obraz Jezusa Chrystusa, który jest jednocześnie ołtarzem. To dzieło pochodzącego z Berlina Eduarda Leopolda Radtkego.
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej
Kościół nosi dwa wezwania tj. Matki Bożej Śnieżnej oraz św. Wojciecha. Świątynię wybudowano w XIII w. Charakteryzuje się stylem późnogotyckim, a jej wnętrza odznaczają się barokowym wyposażeniem. Fundatorami kościoła byli m.in. Jan z Grabia i Borko z Łazisk. Na przestrzeni wieków świątynia była modernizowana. Początkowo była wykonana z drewna, na jej miejscu powstała murowana. Warto zwiedzić wnętrze kościoła, ponieważ możemy spotkać tam piękne eksponaty jak: ołtarz główny z obrazem św. Wojciecha, trzy ołtarze boczne z św. Matką Boską, św. Antonim Padewskim oraz św. Barbarą. W przy bocznym ołtarzu z wizerunkiem Matki Boskiej znajduje się też obraz Matki Bożej Śnieżnej. Obraz został namalowany w 1701 r. przez Aleksandra Radwańskiego i stanowił przedmiot kultu.
Bazylika pw. św. Wojciecha
Świątynia została zbudowana w latach 1843–1861 w stylu neoromańskim arkadowym. Wybudowali ją Spalding z Gliwic i mistrz murarski Beetza z Pszczyny. Świątynia powstała ze względu na fakt, że istniejący wówczas kościół św. Wojciecha nie mieścił już coraz większej ludności parafii mikołowskiej. Wnętrze kościoła również charakteryzuje się stylem neoromańskim. Witraże znajdujące się w oknach przedstawiają sceny z Nowego Testamentu. Zostały one wykonane w pracowni Franza Borgiasa Myera w Niemczech. W 2003 roku zostały przeprowadzone liczne remonty, dzięki którym świątynia uzyskała status bazyliki mniejszej.
Kościół pw. św. Mikołaja w Borowej Wsi
To zabytkowy drewniany kościółek. Wzniesiony został z drewna sosnowego, a od zachodu znajduje się wieża wykonana z dębowych słupów. Wnętrze wykonane zostało w stylu barokowym. Znajdują się w nim obrazy i rzeźby świętych postaci takich jak: św. Mikołaj, św. Jan Ewangelista, św. Jan Chrzciciel, św. Józef z Dzieciątkiem, św. Jadwiga Śląska, św. Jacek., św. Stanisław. W świątyni znajduje się także dzwonnica.
Kościół pw. św. Piotra i Pawła w Paniowach
Aktualna budowla powstała na gruncie dwóch poprzednich kościołów w 1757 roku. Została wybudowana dzięki fundatorce Katarzynie Rozyna Bujakowskiej. Pierwszy historyczny kościół został zniszczony w wyniku walk pomiędzy książętami śląskimi, następny został rozebrany ze względu na niestabilny stan techniczny. W 2000 roku obok kościoła wybudowana została drewniana dzwonnica, w której umieszczono dzwon o nazwie „Benedykt”. Został on ufundowany przez ks. kanonika dr. Benedykta Cierzniaka.