Miasto w II połowie XIX w.
Co wiesz o Mikołowie? Poznajmy historię miasta.
Mikołów ma bardzo ciekawą historię, której można poświęcić naprawdę bardzo wiele czasu na analizach i rozważaniach. Zobaczmy co się wydarzyło w II połowie XIX wieku.
Okres II poł. XIX wieku to zdecydowanie czas uprzemysłowienia miasta. W tym okresie i niezwykle ważnym punktem w dziejach miasta było drukarstwo. Miasto uznawane było za stolicę drukarstwa. Tutaj powstała pierwsza polska drukarnia na Śląsku, którą otworzył Tomasz Nowacki. Otwarcie drukarni szacuje się na 1845 rok. Drukowano w niej m.in. „Katolika”.
Własną drukarnię otworzył na tutejszych ziemiach Karol Miarka. Zakład odziedziczył jego syn, który rozwinął działalność w nowoczesny zakład drukarski. Warto podkreślić, że zakład istnieje do dziś przy ul. Żwirki i Wigury. To właśnie dzięki synowi, który nazywał się tak samo jak ojciec – Karol Marka, miasto Mikołów stało się prawdziwym centrum wydawniczym na Śląsku. Jego następcy podtrzymali tradycję wydawniczą przez wiele następnych lat. Mikołajowscy drukarze charakteryzowali się ponadto aktywnością społeczną i patriotyczną np. byli inicjatorami powstania chóru „Harmonia”, który istnieje do dziś! Ponadto uznaje się, że mieli oni nieoceniony wpływ na przyłączenie tutejszych ziem śląskich do Polski w 1922 roku.
W tym okresie powstał również rynek z ratuszem, zainstalowano oświetlenie gazowe, wybrukowano ulice, wybudowano pierwsze bite drogi oraz uruchomiono linię kolejową. Mikołów stał się miastem, w którym funkcjonowały już liczne jednostki jak: sąd, policja, szpital, poczta, więzienia oraz rzeźnia miejska. W tym czasie powstawały pierwsze również szkoły wyższe oraz szkoły ludowe. W 1873 roku powstała pierwsza prywatna szkoła wyższa dla dziewcząt, a w 1875 roku szkoła wyższa dla chłopców, która kształciła uczniów do gimnazjum oraz seminarium nauczycielskiego. W 1904 r. powstała szkoła Städtische Höhere Knabenschule Nicolai (Miejska Wyższa Szkoła dla Chłopców w Mikołowie), która od 1922 roku została przekształcana w polskie progimnazjum. Była ona zalążkiem ówczesnego I Liceum im. Karola Miarki. Ponadto w tym okresie powstały dwie świątynie: Kościół pw. św. Wojciecha oraz Kościół św. Jana.