Archeologiczny skarb odkryty w Bytomiu podczas prac ziemnych
Podczas prowadzenia prac ziemnych na terenie bytomskiego placu Klasztornego, robotnicy z lokalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej natknęli się na coś niezwykłego. Postanowili zawiadomić specjalistów od archeologii, którzy po przeprowadzeniu wstępnej analizy stwierdzili, że odkryta przez pracowników energetyki warstwa muru ma swoje korzenie w średniowieczu. Szacuje się, że mur ten powstał gdzieś na przełomie XIII i XIV wieku.
Kontekst i znaczenie tego odkrycia opisał Jarosław Święcicki – archeolog związany z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Przy okazji prac wykopaliskowych na placu Klasztornym udało się także odkryć cenną monetę, gwoździe używane do okuwania bram, a także pozostałości dwóch grobów. Dodatkowo, udało się odsłonić łuk nadproża nieznanego budynku – eksperci podejrzewają, że mogło to być miejsce zamieszkania dawnego wójta, łaźnia lub struktura związana z Franciszkanami, którzy mają swój klasztor w pobliżu.
Teraz wszystkie te unikalne znaleziska zostaną dokładnie zbadane pod wieloma kątami. Może się okazać, że wyniki tych badań pozwolą rzucić nowe światło na historię Bytomia – miasta, które w tym roku obchodzi 770. rocznicę nadania praw miejskich.