Nadzieja na odrodzenie dla chorzowskiego Pawilonu C-G – perły architektury Śląska
Pawilon C-G w Chorzowie, dzieło Jerzego Gottfrieda, stanowi jedno z najważniejszych punktów na mapie architektonicznej Śląska. Obecnie pojawia się szansa na jego reaktywację dzięki świeżemu i odważnemu konceptowi.
Pierwotnie służący jako Ośrodek Postępu Technicznego, budynek znajdował się strategicznie u styku granic Chorzowa, Katowic oraz Siemianowic. Jego otwarcie miało miejsce w 1961 roku, a przez lata był symbolem postępu technologicznego i przemysłowego regionu, ze swoimi trzema kopulastymi strukturami przypominającymi talerze UFO.
Przez długie lata obiekt ten był kluczowym miejscem dla wystaw technologicznych i przemysłowych na terenie całego Śląska. Zaprojektowany został przez znakomitych architektów, takich jak Jerzy Gottfried, Henryk Buszko, Aleksander Franta oraz Zygmunt Winnicki.
W roku 2018 grupa studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Historyków Sztuki Uniwersytetu Śląskiego wystosowała apel o ochronę Pawilonu C-G, dzieła Jerzego Gottfrieda oraz konstruktora Włodzimierza Feiferka. Budynek ten jest naprawdę unikalny – jego konstrukcja to kombinacja ukośnie ustawionych belek, które wspierają stalowe linki, na których opiera się dach przypominający żagiel.