Strażacy apelują o czujność przed zatruciem czadem
Na teranie Mikołowa mamy pierwsze podtrucia czadem. Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego należy zachować czujność i nie lekceważyć sprawności urządzeń grzewczych.
Na dobre rozpoczął się już sezon jesienny, a w związku z tym mieszkańcy domów jednorodzinnych rozpoczęli rozpalać ogień w piecach. Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego mamy niestety pierwsze przypadku podtrucia tlenkiem węgla, czyli czadem. W niektórych przypadkach może dojść nawet do śmierci. Strażacy proszą o zachowanie czujności.
W miony poniedziałek 1 listopada 2021 roku w Mikołowie, aż sześć osób podtruło się dwutlenkiem węgla. Wśród tych ludzi była także trójka dzieci. Przypuszczalnie przyczyną zatrucia był piec centralnego ogrzewania. Na całe szczęście wszyscy przeżyli.
Miejscowa Straż Pożarna w Mikołowie udzieliła poszkodowanym wsparcia w postaci pierwszej pomocy i wezwała pogotowie. Wskazana jednostka zmierzyła poziom tlenku węgla w budynku wielorodzinnym przy ulicy Karola Miarki w Mikołowie.
Każdego roku z powodu podtruć giną ludzie
Według ogólnodostępnych statystyk w zeszłym sezonie grzewczym tj. od 1 października 2020 r. do 24 stycznia 2021 r. zarejestrowano 453 wypadki związane z zatruciem tlenkiem węgla. Są to statystyki z województwa śląskiego. Zdarzenie zarejestrowała Państwowa Straż Pożarna. W tym sezonie od 1 października 2021 roku naliczono już 100 zdarzeń związanych z zatruciem czadem. Jedna osoba nie przeżyła starcia z tlenkiem węgla.
Lokalni strażacy proszą o zachowanie czujności. Czad w większości przypadków zabija w domu z powodu ignorancji poprawnego funkcjonowania przewodów kominowych, nie posiadania stosownej wentylacji oraz braku odpowiedniej dbałości o urządzenia grzewcze. Ponadto domownicy nigdy nie powinni pozostawiać domowego źródła ognia bez odpowiedniej kontroli. Nie warto rozpalać kominka w salonie, a następnie opuszczać mieszkania. Nigdy nie mamy pewności co może się wydarzyć.
Do najpowszechniejszych objawów zatrucia czadem zalicza się nudności, osłabienie, bóle głowy, zawroty głowy, brak sił witalnych. Przy silnym zatruciu może dość do trwałego uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowej, zawału serca i ostatecznie śmierci. Jak wiemy czad oszukuje zmysły. Nie widać go, nie słychać i nie czuć. Jak w takim razie chronić siebie przed tym niebezpieczeństwem? Warto wyposażyć się w małe urządzenie kontrolujące stężenie gazów w domu tzw. czujkę.