Rozpoczął się sezon dożynkowy. Przedstawiamy pierwszą relację z pobliskich Śmiłowic
Były podziękowania, regionalna grochówka, serdeczne rozmowy pomiędzy regionalnymi mieszkańcami, które trwały do późnego wieczora. Tak lokalna społeczność świętowała tegoroczne zbiory żniw w Śmiłowicach.
Dożynki to święto, które na tutejszych ziemiach odbywa się regularnie od wielu lat. Choć współcześnie obchodzone trochę inaczej niż wiele lat temu. Jest symbolem dziękczynnym za zebrane w danym roku plony ze żniw oraz wszelkich innych prac polnych. Zazwyczaj obchodzone jest w drugiej połowie sierpnia bądź we wrześniu. Tej wspaniałej regionalnej tradycji nie mogło zabraknąć również w tym roku. Sezon dożynkowy właśnie się rozpoczął i jako pierwsi swoje święto obchodzili mieszkańcy pobliskich Śmiłowic. To wyjątkowe święto rolników. Warto podkreślić, że święto obchodzone jest przez większość rolników w całej Europie.
Podczas regionalnego eventu pojawiła się naprawdę spora grupa lokalnych mieszkańców, którzy z zadowoleniem świętowali dożynki. Podczas wydarzenia pojawili się goście honorowi tacy jak: sołtys Józef Świerczyna, burmistrz Stanisław Piechula, zastępca burmistrza Iwona Spychała – Długosz, przewodnicząca rady miasta Katarzyna Syryjczyk – Słomska, radny z sołectwa Remigiusz Kusia.
Regionalne wydarzenie rozpoczęło się od występu zespołu Mikołowianki, który wykonał pieśń. Następnie tradycyjnie przeprowadzono mszę świętą, którą odprawił proboszcz Antoni Cebula. Po uroczystości kościelnej grupa uczestników ubrana w regionalne tradycyjne stroje skierowała się na miejsce, w którym przeprowadzono ciąg dalszy eventu. Na lokalnej scenie wystąpił sołtys Józef Świerczyna, który serdecznie przywitał wszystkich przybyłych na wydarzenie gości. Następnie na scenie pojawił się burmistrz Mikołowa, który złożył gratulacje z okazji 15-lecia działalności samorządowej gospodarzowi sołectwa. Burmistrz z sołtysem wspólnie pokroili bochen chleba, który został wypieczony z mąki pochodzącej z tegorocznych zbiorów.
Podczas wydarzenia wszyscy przybyli goście mogli najeść się do syta pyszną, miejscową grochówką. Została ona przygotowana przez małżeństwo Sonię i Pawła Burakowskich, którzy w regionie prowadzą ogromne gospodarstwo rolne, a także rodzinną masarnię. Z kolei członkinie Koła Gospodyń Wiejskich częstowały przybyłych gości kołoczem. Przybyli byli bardzo zadowoleni z lokalnych dań i wspólnie biesiadowali przy przygotowanych stoliczkach. Dla najmłodszych przygotowano atrakcje. Można było wybrać się na przejażdżkę wozem dożynkowym. Ten z kolei był ciągnięty przez regionalny, zabytkowy traktor. Impreza trwała do późnej nocy. To był wieczór uśmiechu, zabaw, licznych pogawędek pomiędzy lokalnymi mieszkańcami w regionie. Jak podkreślają było bardzo sympatycznie. Poza tym podczas biesiady przygrywał zespół Duo Taxi.
Ponadto dożynki były też fantastyczną okazją do wyróżnienia i wręczenia nagród wygranym w konkursie na najładniej zadbaną posesję. Konkurs był rozstrzygany w równych kategoriach tj. przy zakładach pracy, domach jednorodzinnych, a także wspólnotach mieszkaniowych. Komisja konkursowa podkreślała, że w naszym regionie jest wiele posesji, które są po prostu przepiękne. Jednak ostatecznie nagrodę przyznano Ewie i Grzegorzowi Chorobów, Lucynie i Markowi Dziubów, Teresie i Krzysztofowi Kabała.
Już nie możemy doczekać się kolejnych relacji z tegorocznego sezonu dożynkowego!