Uwaga na oszustów na „węgiel”!
Nie daj się okraść! Uważaj skąd kupujesz węgiel
Węgiel stał się towarem deficytowym. Brakuje go w całym kraju. Jeśli jest dostępny w składzie opału to w większości przypadków po bardzo wysokiej cenie. Aktualnie ceny za jedną tonę węgla wynoszą od 3000 złotych do 4000 złotych. Dla porównania jeszcze rok temu za jedną tonę węgla trzeba było zapłacić około 1000 złotych. Tak drastycznych wzrostów cen w Polsce nie widziano od wielu lat.
Sytuacja na rynku energetycznym jest okazją do działania oszustów. Klienci szukają najtańszych rozwiązań w związku z uzyskaniem opału. Niestety podczas poszukiwań innych ofert sprzedaży można natrafić na oszustów, którzy oferują towar po atrakcyjnych cenach w porównaniu do pojawiających się obecnie w składach opału. Najczęściej są to naciągacze i oszuści, którzy wykorzystują wszechobecny problem z węglem.
Wielu z nich wykorzystuje metodę „oferty z zaliczką”. Potencjalna ogłaszająca się firma obiecuje dostarczenie towaru za wcześniejszym dokonaniem zaliczki lub całej kwoty. Niestety po otrzymaniu pieniędzy firmy nie dostarczają węgla, eko-groszku, pelletu lub innego paliwa do klienta. Strona internetowa i numery telefonów znikają po pewnym czasie.
Sposoby wykorzystywane przez oszustów
Oszuści starają się również podszywać pod strony firm, które zajmują się wydobywaniem lub sprzedażą opału. Przestępcy podszywają się także pod wiadomości e-mail oraz SMS składów opału. Cyberprzestępcy podszywają się ostatnio pod firmy związane ze sprzedażą węgla i nie tylko. Imitują firmy kurierskie, a także urzędy administracji. Wyłudzają od ludzi numery kont bankowych, kont społecznościowych oraz systemów bankowych.
Nie należy wierzyć w zapewnienia dotyczące importu węgla z dalekich krajów jak np. Kolumbia. Zdarza się, że przywieziony towar nie nadaje się do spalania, rozpada się lub kompletnie nie wytwarza ciepła. Wystąpiły również sytuacje, podczas których klienci otrzymywali „węgiel” w wyznaczonym terminie. Po czasie, gdy spadł deszcz okazało się, że dostarczony towar to kamienie pomalowane na czarno.
Policjanci ostrzegają przed oszustami i upominają o zachowanie trzeźwości myślenia podczas zakupu paliwa do urządzeń grzewczych. Zdiagnozowano już wiele przypadków oszustw „na węgiel”. Przypadki oszustw wystąpiły również w naszym regionie. Należy zachować czujność i kupować węgiel ze znanych składów opału, które funkcjonują na lokalnych rynkach od wielu lat. W tych miejscach z pewnością klienci będą mieli pewność, że zakupią dobry węgiel.